WhatsApp ile Online Destek!
Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat

WordPress Veritabanı Neden Optimize Edilmelidir?

WordPress Veritabanı Neden Optimize Edilmelidir?

Bu yazıda WordPress veritabanı optimizasyonu ve manuel temizlik yöntemlerini açıkladık.

Her WordPress kurulumu yazılar, sayfalar, menüler, linkler, kullanıcılar ve benzeri diğer dataları tek veritabanında saklar. Neyseki resimler, videolar, MP3 ve benzeri diğer dosyalar veritabanında saklanmıyor. Bu dosyalar ftp üzerinden ulaşabileceğiniz wp-content klasöründe yer alıyor.

Zaman içerisinde WordPress veritabanının boyutu artar ve pek çok gereksiz data yer kaplamaya başlar. Hostinglerin aksine, veritabanının boyutu önemlidir. Hosting boyutunuz sitenizin hızına etki etmez fakat veritabanı boyutunuz arttıkça, veritabanının performansı kötü yönde etkilenmeye başlar. Veritabanını bir bütün olarak düşünün, içerisinde saklanan veriler arttıkça veritabanından istenen verilerin bulunup sayfaya aktarılma süresi uzar.

WordPress’in çeşitli özellikleri size kullanım kolaylığı, yazılarınız için farklı versiyon ve spam yorumlarınızı gerçek yorumlardan ayrılmasını sağlarken, bu bilgileri veritabanında depoluyor. Dolayısıyla, zamanla bu spam yorumları, yazı versiyonlarını (revision) ve varsa yayından kaldırdığınız yazı/sayfalarınızı tamamen silmediğiniz sürece veritabanında yer kaplamaya devam ediyor.

WordPress sitenizde yapabileceğiniz en kolay optimizasyon yöntemi çöp dataların silinmesidir.

Çöp datalar nelerdir?

Çöp datalar artık ihtiyacınız olmayan datalardır.

Örnek olarak:

  • Spam kuyruğunda bekleyen yorumlar
  • Onaylanmayan yorumlar
  • Yazı versiyonları (Post revision)
  • Çöpe taşıdığınız yazılarınız ve sayfalarınız

Bu datalardan yazı versiyonları dışındakileri kendiniz de temizleyebilirsiniz. Herhangi bir programlama bilgisine ya da bir eklentinin yardımına ihtiyacınız yok.

Çöp datalar nasıl temizlenir?

Spam kuyruğunda bekleyen yorumları temizlemek:
WP Yönetim panelinizde Yorumlar sayfasına gidin. Yukarıdaki menüden İstenmeyen’e tıklayın. Daha sonra İstenmeyenleri Boşalt butonuna tıklayın.

Onaylanmayan yorumları temizlemek:
Yine yorumlar sayfasında üst menüden Kontrol Bekleyen linkine tıklayın. Kontrol bekleyen yorumları kontrol edin ve onaylamak istemediklerinizi silin.

Çöpe taşıdığınız yazıları ve sayfaları temizlemek:
Yönetim panelinizde Yazılar > Tüm Yazılar adımını takip edin. Üst menüde, eğer yer alıyorsa Çöp linkine tıklayın. (Böyle bir link yoksa çöpte hiç yazınız yoktur.) Çöpü Boşalt butonuna tıklayın.
Aynı işlemi Sayfalar bölümünde de yaparak çöpe taşıdığınız sayfaları temizleyebilirsiniz.

kaynak : wpdestek.com

Bu Yazı Şuana Kadar 223 Kez Görüntülendi.

ÜCRETSİZ TEMALARIMIZ ve MAKALELERİMİZ İLE İLGİLİ TEKNİK DESTEK SADECE VE SADECE BURADAKİ YORUM ALANINDAN YAPILMAKTADIR. ONLİNE DESTEK MAİL VS İLE DESTEK ALMAK İSTEYENLERE KESİNLİKLE CEVAP VERİLMEYECEKTİR.
DESTEK ALABİLMENİZ İÇİN ALTTAKİ YORUM ALANINI KULLANIN. (SİTESİ İLE İLGİLİ DESTEK ALMAK İSTEYENLER SİTESİNİ YAZMAK ZORUNDADIR)
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
: