WhatsApp ile Online Destek!
Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat

WordPress yedeklemesi hakkında yanlış bilinen 10 şey

WordPress yedeklemesi hakkında yanlış bilinen 10 şey

İşte WordPress yedeklemesi hakkında yanlış bilinen 10 şey:

1 – “WordPress zaten sitemi otomatik olarak yedekliyordur”

Maalesef hayır. Eklentiler dışında WordPress’in otomatik yedekleme gibi bir özelliği yok. WordPress’e yeni başlayıp, İçe AktarDışa Aktar menülerini görüp yeterince incelemeyen kullanıcılar WordPress’in otomatik yedek aldığını ve bu menülerden de bu kontrollerin sağlandığını düşünüyor. Ancak bu yanlış bir bilgi. Bu menülerden XML çıktı ile yorumları, yazıları, sayfaları, kategorileri ve ayarları yedeklemeniz mümkün. Ancak tam yedekleme yapmadığını da bilmelisiniz. Örneğin temanız ve medya dosyalarınız yedeklenmiyor.

2 – “Veritabanı yedeği yeterli olur”

Asla! Veritabanı yedeği elbette önemli fakat, temanız ve medya dosyalarınız yedeklenmediği için sitenizi eski haline döndürmeye kalktığınızda hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Eğer kullandığınız temada özelleştirmeler yaptıysanız, kod eklemeleri ile biraz olsun geliştirdiyseniz bu hayal kırıklığı iki katına çıkacaktır. Aynı şekilde kullandığınız eklentilere de elveda deyin, çünkü veritabanı yedeğinde onlar da yer almıyor.

3 – “Hosting firmam benim için yedekleme yapıyordur”

Belki evet, belki de hayır. Pek çok hosting firması yedekleme hizmeti için ekstra ücret talep eder. Hosting aldığınız firmadan, aldığınız hizmetin detaylarını mutlaka öğrenin. Eğer internette bu bilgiyi göremezseniz, firmaya telefon açmaktan çekinmeyin.

4 – “Yedeklemeye zaten ihtiyacım olmayacak”

Diyelim ki, blogunuzu kurduktan sonra sadece yazı yayınlıyor ve ekstra bir düzenleme yapmıyorsunuz. Dolayısıyla blogunuzun bozulması için de bir sebep görünmüyor, öyle değil mi?

Öyle değil işte. WordPress sisteminde bir güvenlik açığı bulundu ve yeni sürüm yayınlandı. Sitenizi güncellemek isterken bir hatayla karşılaşıp sitenizi bozabilirsiniz. Ya da eklenti güncellemesi olduğunda bu güncelleme ile sisteminiz bozulabilir. Ya da sizden kaynaklanmayan, hostingde oluşan bir arıza ile siteniz bozulabilir yedekten yeniden kurmak zorunda kalabilirsiniz. Sebepleri düşünmeyin, bu verdiğim örnekler şimdilik aklıma gelenler. Ancak sorunlar, genelde tahmin edemediğimiz yerden gelir. Siz ne olur ne olmaz, yedeğinizi alın.

5 – “WordPress’i çok iyi kullanıyorum, sitemi bozacak değilim”

Eğer bunu söylüyorsanız, hemen WordPress geliştiren ve takip ettiğiniz kişiler kişisel bloglarına girin.Tüm o eklenti geliştiren, güzel güzel temalar yayınlayan geliştiriciler bozulan siteleriyle ilgili bir yazı girmişlerdir. O yazıları okuyup canlarının ne kadar sıkıldığını fark edebilirsiniz. WordPress’i iyi bilmek, sitenizi daha çok bozacağınız anlamına bile gelebilir diyebilirm.

6 – “Sitem Hacker’ların umrunda olmaz”

Hacker’lar sadece banka siteleriyle uğraşmazlar. Emin olun sitenizle de uğraşacaklar. Bir açık bulduklarında bunu webde karşılarına çıkan bütün sitelerde deneyecekler. Bu sitelerden biri de sizinki olabilir.

7 – “Geçenlerde yedek almıştım, benim için sıkıntı yok”

Peki üzerinden ne kadar geçti? 1 hafta mı, 1 ay mı? Son yedek aldığınızdan beri sitenizde yaptığınız değişiklikler ne olacak? Yedek alırken üşenip kendinize bahaneler uydurursanız, sonradan pişman olabilirsiniz.

8 – “Yedekleme yapmak çok iş, kim uğraşacak?”

Gerçekten mi? Eğer tüm dosyaları bilgisayarınıza indirip, bir de veritabanına bağlanıp yedek almaya çalışıyorsanız haklısınız. Ancak bu işi sizin için kolaylaştıran eklentiler var. WordPress eklenti dizinini gezmenizi tavsiye ederim.

9 – “Yedeklemeyi sunucuya kaydettim, yeterlidir herhalde…”

Sakın! Hosting’e bir şey olduğunda yedekleriniz de gidicek. Bu nedenle, yedeklerinizi tek bir yerde saklamayın. Bilgisayarınıza da indirin ya da Dropbox, Yandex Disk gibi çevrimiçi depolama servislerinde saklamayı deneyin.

10 – “Yedeklemeye sadece çok büyük sıkıntılarda ihtiyacım olacak”

Bu fikir de yanlış. Örneğin bir resmi yanlışlıkla sildiniz. Yedeğinizden resmi bulup tekrar ekleyebilirsiniz. Temalarınızda düzenleme yaparken de oldukça işinize yaracaktır.

Bu Yazı Şuana Kadar 201 Kez Görüntülendi.

ÜCRETSİZ TEMALARIMIZ ve MAKALELERİMİZ İLE İLGİLİ TEKNİK DESTEK SADECE VE SADECE BURADAKİ YORUM ALANINDAN YAPILMAKTADIR. ONLİNE DESTEK MAİL VS İLE DESTEK ALMAK İSTEYENLERE KESİNLİKLE CEVAP VERİLMEYECEKTİR.
DESTEK ALABİLMENİZ İÇİN ALTTAKİ YORUM ALANINI KULLANIN. (SİTESİ İLE İLGİLİ DESTEK ALMAK İSTEYENLER SİTESİNİ YAZMAK ZORUNDADIR)
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
: